Ana sayfa Haber Andrew Anagnost: Blockchain, İnşaat Sektöründeki Güveni Arttırabilir

Andrew Anagnost: Blockchain, İnşaat Sektöründeki Güveni Arttırabilir

301
0

ABD tabanlı bir şirket olan ve aynı zamanda da endüstriyel kullanıma yönelik üst level yazılımlar geliştiren Autodesk’in CEO’su Andrew Anagnost, inşaat sektöründe yaşanan yolsuzluğu, blockchain teknolojisinin bitirebileceğine ve sektördeki güveni arttırabileceğine inanıyor.

Anagnost, Las Vegas’ta gerçekleşen bir konferansta konuşmasını gerçekleştirdi ve bir gazeteci ile yaptığı röportajda blockchain konusuna değindi. ABD tabanlı firma, mimari, inşaat, üretim, mühendislik, medya ve hatta eğlence sektöründe bile en sık kullanılan yazılımları tasarlıyor Ayrıca Autodesk, 1982 yılında kuruldu.

Bu yolsuzluğu anca blockchain’in bitirebileceği yorumunun, böyle bir firmanın CEO’sundan gelmiş olması da bir hayli önem taşıyor. Anagnost, kendi yazılımları için blockchain entegrasyonunu düşündüğünü ancak şirketin, blockchain’in halka açık şekilde olması sebebiyle bu durumu onaylamadığını vurguladı.

Blockchain’in iyi olduğu konular arasında merkeziyetsiz bir şekilde güvenilir defter konumunda olmasının yanı sıra değiştirilemezliğe sahip olması ve izlenilip, hesap verilebilmesini kolaylaştırması bulunuyor. Böyle bir teknoloji devam ettiği sürece, çok fazla insanın da içinde olduğu fakat birbirine güvenmediği inşaat firması sektöründe, bazı uygulamalara konu olabilir.

İnşaat sektöründeki bu yolsuzluğun ve güvensizlik durumunun çok ciddi aşamalarda olduğunu vurgulayan CEO, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“İnşaat sektöründeki yolsuzluğun herkes tarafından bilindiğini kabul edelim. İnsanlar, milyon dolarlarını büyük projelere öderken, yanlış şeyler her zaman yaşanıyor. Her şekilde ortada doğru olmayan yollarda kaynak veya para kaybeden birileri oluyor.”

 

Ancak Anagnost’a göre inşaat sektöründe ”ne yaptığının kesin kaydınını tutulmasını istemeyen” kişiler, blockchain teknolojisinin kendi alanlarına girmesine şiddetle karşı çıkabilir ve bu yüzden teknolojinin buraya entegre edilmesi yıllar sürebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz