Ana sayfa Haber Diğer Avrasya Ekonomik Komisyonu Kripto Para Birimleri Raporunu Hazırladı

Avrasya Ekonomik Komisyonu Kripto Para Birimleri Raporunu Hazırladı

147
0

Avrasya Ekonomik Birliği’nin (EAEU) yürütme organı olarak görev yapan Avrasya Ekonomik Komisyonu, bölgedeki düzenlemeyi teşvik etmek için kripto para birimleri hakkında bir rapor hazırladı. Rus haber ajansı TASS 28 Ocak Pazartesi günü yapılan gelişmeyi bildirdi.

Komisyonun entegrasyon ve makroekonomi bakanı Tatyana Valovaya, 2014 yılında Rusya, Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan’ın kurduğu siyasi ve ekonomik bir birlik olan EAEU’nun 2025’e kadar konsolide bir finansal piyasa yaratmayı hedeflediğini belirtti.

Komisyon, tüm üye ülkelerden uzman bir çalışma grubu oluşturdu. Raporlarında kripto para birimlerinin tanımı ve farklı ülkelerdeki düzenleme örnekleri üzerinde duruluyor. Valovaya’ya göre, kripto için yasal bir çerçeve kesinlikle gerekli.

Bakan ayrıca, er ya da geç kripto para birimlerinin makroekonomik istikrar üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini itiraf etti.

Cointelegraph’ın daha önce bildirdiği gibi, Rusya Maliye Bakanlığı, EAEU’daki ülkeler tarafından 2020 veya 2021’de desteklenen bir dijital para birimi başlatmayı düşünüyor. Ancak, projenin blok zinciri kullanması pek mümkün değil: Rus yetkililere göre, bunun yerine Avrupa’dan ilham alınabilir. Para Birimi – Avrupa topluluğu tarafından Ocak 1999’da Euro (EUR) ile değiştirilmeden önce kullanılan hesap birimiydi.

Bugünün erken saatlerinde, Beyaz Rusya’nın en büyük bankası Belarusbank, birkaç ay içinde fiziksel kartlar yerine kripto takası ve sanal kredi kartları çıkarabileceğini açıkladı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz