Ana sayfa Haber Bitcoin Cash Bitcoin Cash’e giriş

Bitcoin Cash’e giriş

1679
0

Bitcoin, hiçbir grup veya kişinin onu kontrol edemeyeceği şekilde inşa edildi. Uygulamada mükemmel olmakla birlikte, toplumun en iyi yol üzerinde hemfikir olmadığı durumlarda işler zorlaşabilir. Bu, Bitcoin ağının yaklaşık 2.000 Fork’una yol açmıştır. Bu çatalların bazıları yeni ağların oluşturulmasına yol açmıştı. Ortaya çıkan yeni ağlar arasında Bitcoin Cash, muhtemelen bitcoin’den ortaya çıkan en büyük şey. Bitcoin’in ikizini aşağıda daha da  ayrıntılı şekilde araştırıyoruz.

Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash, Bitcoin’in bir versiyonudur, ancak birkaç önemli farklılığa sahiptir. En büyüğü, blok boyutudur; Bir bloğun kaç işlem içerebileceğine karşılık gelir. Bitcoin’de blok boyutu 1MB’tır, Bitcoin Cash’de ise 8MB’dir. Bu, Bitcoin Cash’teki her bloğun sekiz kat daha fazla bilgi tutabileceği anlamına gelir ve dolayısıyla işlemleri daha hızlı bir şekilde doğrulayabilir. Ardından, Bitcoin Cash, Mayıs 2018’de blok büyüklüğünü 32MB’ye çıkardı ve bu alanda daha fazla avantaj sağladı.

Diğer bir önemli fark ise işlem maliyetleridir- her bir işlemi doğrulamak için koin madencilerinin maliyeti-Bu, her iki ağın da özelliğidir ancak Bitcoin Cash her bir bloğa gidebilen daha yüksek veri miktarı sayesinde daha düşük işlem maliyetlerine sahip olma eğilimindedir.

Biliyor Muydunuz?

Bitcoin Cash bazen Bcash olarak kısaltılır.

Bitcoin Cash’i kim buldu?

Bitcoin Cash fikri bir grup Bitcoin geliştiricisi tarafından ortaya atıldı. Ancak, bugün para birimine en doğrudan bağlı olan kişi, Bitcoin’i erkenden benimseyen ve yatırımcısı olan Roger Ver’dir.

Kısa bir tarihçe

Haziran 2017 – Bitcoin’deki geliştiriciler ve madencilerden oluşan bir grup, blok boyutunu büyütmek isteyen Bitcoin ABC adında bir teklif ileri sürdü.

Temmuz 2017- Önerilen değişiklik konusunda herkes hemfikir değildi.

Ağustos 2017-Bitcoin ve Bitcoin Cash’in oluşturulmasına yol açan Bitcoin çatallaşması.

Bu konuda ne kadar özel?

Bitcoin gibi, Bitcoin Cash için ana fikir, insanların mal ve hizmet satın almak için kullanabileceği dijital bir para birimi yaratmaktı. Aynı geçmişi Bitcoin ile paylaşıyor ve aynı şeylerin çoğunda kullanılabiliyor.

Bununla birlikte, daha yakın zamanlarda, Bitcoin Cash topluluğu para biriminin kullanılabilirliğini geliştirmek için yeni özellikler geliştirmeye başladı. Kısa sürede beklenen özel bir inovasyon ise akıllı sözleşmelerin kullanılmasıdır.

Bitcoin Cash nasıl üretiliyor?

Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı geçmişi paylaştığı için aynı şekilde üretiliyor. Madenciler, ağın kalbindeki şeytani zor bulmacayı çatlatmaya çalışıyorlar. Buna kanıt deniyor.

Madenci bulmacayı çözer ve bloğu doğrularsa, 12.5 Bitcoin Cash ve o bloktaki tüm işlem ücretlerinin ödemesini alıyor. Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki küçük fark zorluk derecesiyle birlikte geliyor – bir bilgisayarın bloğu çözmesi ne kadar zor. Bitcoin Cash blokları önemli ölçüde daha büyük olduğundan, bu da onları daha zorlu hale getiriyor ve küçük madencilerin blokları çözmesi daha zor oluyor.

Biliyor muydunuz?

Bitcoin Unlimited’tan Bitcoin bilim adamları, dünyanın ilk 1GB bloğunu -normal boyuttan 1000 kat daha büyük- çıkardıklarını açıkladılar.

Bitcoin Cash nasıl çalışır?

Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı şekilde çalışır – kullanıcılar için tek fark, Bitcoin Cash ağının, işlemleri, Bitcoin’den daha hızlı bir şekilde doğrulayabilmesidir.

Para göndermek ve almak için bir Bitcoin Cash cüzdanına ihtiyacınız var. Ayrıca çeşitli mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir.

Biliyor muydunuz?

Bitcoin Cash, Bitcoin’deki ilk başarılı çatal oldu. Bunun yanı sıra hayatta kalan ve değerde önemli ölçüde yükselen tek coin olarak kaldı.

Bitcoin Cash ile neler yapabilirsiniz?

Bitcoin ile yapabileceğiniz pek çok şeyi yapabilirsiniz. Bitcoin Cash’in arkasındaki ekip şu anda platform için para biriminin Ethereum gibi diğer ağlara benzer şekilde kullanılmasını sağlayacak akıllı sözleşmeler geliştiriyor.

Gelecek

Bitcoin Cash, Bitcoin’den kurtulmak ve hayatta kalmak için sadece birkaç paradan biriydi. Koinin ve taraftarlarının çevrelediği, yani “gerçek Bitcoin” olarak nasıl pazarlandığı konusunda bazı tartışmalar var.

Ancak, diğer kripto para birimleri gibi, Bitcoin Cash’in geleceği, kaç kişinin benimsediğine, kaç işletmenin bunu kabul edeceğine ve ağdaki hızlı değişim oranına ayak uydurmak için ağın ne kadar hızlı gelişebileceğine dayanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz