Ana sayfa Analiz Bitcoin Fiyat Analizi – 16 Kasım 2018

Bitcoin Fiyat Analizi – 16 Kasım 2018

203
0

Bitcoin, yeni yılın en düşük seviyelerine inerken 14 Kasım 2018’de en kötü üçüncü düşüşünü gördü. Böyle yaparak, yıl boyunca düzenlenen 5.900 dolarlık kritik desteği kırdı. Çöküş yaşamadan önce Bitcoin, yıllardan beri görülmeyen bir düşük volatilite dönemine girmişti.

Kripto para birimlerindeki sıkı aralığın kararlılığının yukarı çıkmasını bekliyorduk, dolayısıyla tercihimiz uzun taraftaydı. Ancak düşüşle birlikte teknik görüntü zayıfladı ve varsayımımızın yanlış olduğu kanıtlandı. Bu yeni planda ise stratejimizi yeniden değerlendirmemiz gerekiyor.

İlginç bir şekilde, tüm kripto para birimleri Bitcoin’i yılbaşından bugüne kadarki en düşük seviyesini takip etmedi. Dışarıda tutulan oldukça iyi birkaç tane kripto mevcut. Ripple’ın Ethereum’u piyasa değeri açısından geçip en değerli ikinci kripto para birimi olarak üstlenmesi gibi. Yani bu kargaşada bile bazı parlak noktalar var.

Bitcoin Cash ise, herhangi bir önemli olay olmadan çatalını tamamladı. Ancak, hala ilk günlerinde olduğu gibi, bugün de bu koini analiz etmeyi atladık.

Son düşüşten sonra, yatırımcılar piyasalara nasıl yaklaşmalı? Kenara çekilip ve bekleme zamanı mı, yoksa bazı kripto para birimleri satın alma fırsatı sunuyor mu? Çizelgeleri inceleyip ve öğrenelim.

BTC

Bitcoin, 14 Kasım’da 5.900 dolarlık desteğin altına düşerek 5,737,02 dolar seviyesine geriledi. Günün kapanışı (UTC zaman dilimi), en düşük değere yakın almayı gösteren 5,932,75 ABD dolarıydı. Yine de, ayılar satışlarını ertesi gün devam ettirerek, fiyatların 5,430,02 dolara düşmesine neden oldu. Bitcoin toparlanıp 5,747,05 dolar seviyesinden kapandığı için bazı alımlar daha düşük seviyelerde görüldü.

Geçtiğimiz iki gün içinde yaşanan gün içi düşüklerden geri çekilme, düşük seviyelerin, alımları etkilediğini gösteriyor. Bu durum sonraki 4-5 gün içinde 5,900 dolarlık bir bozulma seviyesinin yeniden test edileceğine işaret ediyor.

BTC / USD çiftinin 5.900 dolar seviyesindeki performansı, bize nelerin bekleneceği konusunda daha da iyi bir fikir verecektir. Eğer boğalar kolayca kırılıp 5.900 doların üzerinde kalırsa, o zaman bu güncel düşüş, hareket etmeden önce uzun taraftaki tüm zayıf elleri dışarı çıkaran sahte bir çıkış olacaktır.

Diğer taraftan, ayılar 5,900 – 6,075 dolar seviyelerini savunuyorlarsa ve para birimi oradan düşüyorsa, daha yüksek seviyelerde sıkışmış olan uzun pozisyonların satışını ve gelecekte daha düşük seviyelere ulaşmayı bekleyen tüccarların kısa bir inisiyasyonunu gösterecektir.

Peki, yatırımcılar ne yapmalı?

Yeni yıldan bugüne kadar, düşüş, zayıflık gösterir, bu nedenle, bir dip onaylanana kadar uzun pozisyonlar başlatılmamalıdır. RSI aşırı satım bölgesinde derin olduğu için, kısa bir pozisyon da tavsiye edilmez, çünkü herhangi bir zamanda keskin bir geri çekme meydana gelebilir. Belirsizlik nedeniyle, oturmak ve birkaç gün beklemek en iyisidir.

Eğer fiyat 5,900 dolarda ve bunun üstünde kalıyorsa, bir kez daha uzun vadeli gitmeyi deneyebiliriz. 6.832 doların üzerindeki herhangi bir kırılma, yeni bir yükselişin başladığına dair bir teyit olacaktır. O zamana kadar, para birimi tekrardan düşme riski altında.

Analistler, korkutucu olabilecek çeşitli alt seviyelerden bahsedecekler. Gürültüden etkilenmeden, her seferinde bir adım atalım ve buna göre hareket edelim.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz