Ana sayfa Haber Bitcoin Bitcoin’e Giriş

Bitcoin’e Giriş

394
0

Bitcoin’e Giriş

Bitcoin, eşler arası bir kripto para birimidir. Bu ne anlama geliyor? Bu, mal ve hizmetler için ödeme yapmanın yanı sıra çevrimiçi değeri depolamanın yeni bir yoludur.

Blockchain kullanarak internet üzerinden değer aktarmanın temel olarak yeni bir yolu olan bitcoin ile, sandviçlerden evlere kadar her şeyi satın alabilirsiniz.

Biliyor Muydunuz?

Bitcoin kullanarak ilk resmi satın alma, Mayıs 2010’da pizza içindi. İki Papa Johns Pizzası, 10.000 BTC karşılığında satın alındı. 22 Mayıs, şimdi Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor.

Bitcoin’i Kim İcat Etti?

Bunu gerçekten kimse bilmiyor.

“Bulan kimse ya da kimseler,  Satoshi Nakamoto adında, birçok insanın bulmaya çalıştığı gizemli bir karakter (ya da karakterler).”

Kısa Bir Tarihçe

Kasım 2008’de, Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi adlı bir kâğıt olarak, kriptografi hayranları için küçük bir posta listesinde yayınlandı. Yazar Satoshi Nakamoto adını aldı ve o ya da onlar, paranın nasıl çalıştığını açığa kavuşturdular.

“Para birimini oluşturacak yazılım, Ocak 2009’da piyasaya sürüldü ve zincirdeki ilk blok kısa bir süre sonra geldi.”

Neden Bu Kadar Özel?

Bitcoin, daha önce hiç kimsenin yapamadığı bir şey yaptı;

Merkezi yok – hiç kimse ya da hiçbir grup, sahibi olamıyor veya kontrol edemiyor.

Güvenilir (eşler arası) – Daha fazla üçüncü taraf yok.

Sınırsız – Para biriminde, para birimi değiştirmeye gerek yok.

Sabit – Günümüzün tüm finansal sistemlerinden farklı olarak asla değiştirilemez veya tersine çevrilemez.

Çift harcamaların önlenmesi – birçok dijital para biriminin çatlamaya çalıştığı sorunu çözdü

Blockchain için, kelimenin tam anlamıyla her şeyi değiştirecek olan ilk teknoloji kanıtıdır diyebiliriz.

Biliyor Muydunuz?

Tüm Bitcoin’lerin yaklaşık % 25’i kayboldu. 13 Kasım’da bir BT danışmanı,kazara, özel anahtarlarla beraber bir sabit diski -7.500 Bitcoin- attı. Bu kayıp bugün, 15-20 milyon dolar arasında bir değere sahip. Eyvah!

Bitcoin Nasıl Üretildi?

Yerin altında altın hayal edin. Orada olduğunu biliyoruz ama değeri, bir madenci kadar kazana kadar gizli. Bitcoin dünyasında bir madenci, ağda devam eden tüm işlemlerin “bloklarını” oluşturarak Bitcoin’, keşfeder ve bunları blockchain’e ekler.

“Var olan 21 milyon bitcolin olduğunu biliyoruz – ama henüz hepsi ortaya çıkarılmadı. Şu anki madencilik oranına göre, tüm Bitcoin’ler 2140’ta “kazılmış” olacak.”

Bitcoin’i Nasıl Bulabilirsiniz?

Bitcoin’i elde etmenin üç ana yolu var.

Fiat para birimlerini (örneğin, $, € değerinde) kullanarak borsalardan satın alabilirsiniz. Bunları depolamak ve değiştirmek için bir Bitcoin cüzdanına ve bir anahtar setine ihtiyacınız olacaktır.

Bir Bitcoin madencisi olabilir ve 12.5 BTC (Bu rakam her seferinde yarıya düşerek bitcoin’in tamamının 2140’ta bitmesini sağalayacak.) ile ödüllendirecek olan mevcut blok için gizli bulmacayı çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Onları kazanabilirsiniz ! Kumar siteleri, kullanıcıların harcamalarına ve Bitcoin’larını kazanmalarına yardımcı olmak içinböyle bir sistem çıkardı.

Biliyor Muydunuz?

Şu anda yaklaşık 1000 kişi, dolaşımda olan tüm Bitcoin’lerin yaklaşık% 40’ına sahip.

Bitcoin’le Neler Yapılabilir?

Satın al – Tesla’danher şeyi, bir ev, bir tatil, oyunlar, bir eğitim ve hatta yasal yardımın tamamı Bitcoin’i kullanmak için ödenebilir.

Kumar – Kendinizi şanslı hissediyorsanız Bitcoin’u kabul eden bir dizi kumar sitesi vardır.

Anonim ödeme şekli – hükümetlerin parayı yanlış yönlendirdiği ülkeler için Bitcoin, diğer fiat para birimlerine erişmeye daha kolay bir yol sunar.

Dijital Hak Yönetimi – Bitcoin – ve blockchain, üzerinde kurulu olduğu protokol – müzisyenlerin ve sanatçıların IP’lerine erişimi olan kişilere kontrol etmelerine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Kimlik – Bitcoin cüzdanlarında kullanılan benzersiz çift anahtar sistemi sayesinde, kendinizi çevrimiçi olarak tanımlamanızın ana yolu haline gelebilir.

Biliyor Muydunuz?

2013 yılında, FBI para birimini kullanarak suçlulardan yakaladığı 144.000 Bitcoin satarak 48 milyon dolar kazandı.

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Normal bir cüzdan gibi, değerli eşyalarınızı saklamak için bir yer. Bitcoin söz konusu olduğunda bu değerli eşyalar, telefonunuzda, web’de veya bir bilgisayarda depolayabileceğiniz bir yazılım parçasında tutulur.

Bitcoin satın almak ve satmak için özel ve açık anahtarlara ihtiyacınız vardır.

Açık anahtar, Bitcoin ticareti yapmak için insanlarla paylaştığınız şeydir.

Özel anahtar ise, kendine sakladığın bir şey. Bitcoin ticareti yaptığınızda, herkese açık anahtarınızı gönderirsiniz ve özel anahtarınız, Bitcoin göndermek veya almak isteyen kişinizin kimliğini doğrulamak için kullanılır.

Biliyor Muydunuz?

Bitcoin çok fazla elektrik kullanır. Öyle ki, bir Bitcoin işlemi bir kredi kartı işlemini işlerken kullanılan enerjinin yaklaşık 4,000 katını tüketir.

Gelecek

Tüm Bitcoin’lerin 2140’da çıkarılacağını biliyoruz. Bu arada, Bitcoin’in geleceği ve değeri de değişkendir.

Kripto para biriminin sınırlamaları – daha uzmanlaşan düzinelerce başka altcoinin yaratılmasına yol açmıştır.

Bitcoin’in, gerçek dünyada altın gibi bir değer deposu haline gelebileceğini savunan bazı kişiler var. Bu arada, diğerleri, Bitcoin’i mal ve hizmet satın almak için bir yol olarak tutmak istiyor.

Bitcoin’in geleceği belirsizdir. Ancak, blockchain’in potansiyeli yeni başlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz