Ana sayfa Genel Borsaların İşlem Hacimleri Sahte

Borsaların İşlem Hacimleri Sahte

294
0

Coinmarketcap verilerinin tartışıldığı şu günlerde bir başka ciddi iddiada Blockchain Transparency Institute tarafından ortaya atıldı. Kuruma göre Dünya kripto para borsa sitelerinin hacimlerinin yarısı sahte!

Blockchain Transparency Institute; bir grup kripto para meraklısı grup tarafından, işlem hacimlerinin şeffaflığını belirlemek amacıyla kurulan bir kurum.

BTI, yaptığı araştırmalarda, Sylvain Ribes tarafından geliştirilen Slippage’den yararlanıyor. Bu sistem ile, borsaların günlük ziyaretçi sayıları, sitede geçirilen ortalama süreler, gezilen sayfa sayıları vs. gibi verileri incelenerek, borsa emir defterleri ile kıyaslanması sonucu, tahmini olarak en doğru veriyi vermeyi amaçlıyor.

Bu araştırmanın yayınlandığı zaman diliminde coinmarketcap kripto para hacmi yaklaşık 13 milyar dolardı. Ancak BTI’nın raporuna göre bu rakam 6 milyar dolar seviyesinde. Yani 5 milyar dolarlık hacim sahte.

Bu çok ciddi bir iddia, eğer gerçeklik payı varsa -ki olması muhtemel- coinmarketcap’in güvenilirliği ve şeffaflığı ciddi oranda tartışılmalı. Ve hatta alternatif bir sistem ile daha şeffaf verilerin yayınlandığı bir platform geliştirilmeli. Çünkü bu tekel ve sahte veri kullanım alışkanlığı piyasaların manipüle edilme ihtimalini de beraberinde getiriyor. Ve sahibi olmayan kripto paralara olan ilgilinin de azalmasına sebebiyet veriyor.

BTI yaptığı açıklamada,  Bittrex, Kucoin, Cryptopia ve Bithumb kripto para sitelerinin ise verilerinin ve hacimlerinin doğru orantıda olduğunu ve manipülasyonun olmadığını vurguladı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz