Ana sayfa İnceleme Kısaca, Bitcoin Nedir?

Kısaca, Bitcoin Nedir?

598
0

Bitcoin, heryerde herkese anında ödeme imkanı sunan, merkezi olmayan dijital kriptoparadır. 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi veya bir grup tarafından oluşturulmuştur.

Bitcoinler satın alınabilir, satılabilir ve diğer para birimleriyle takas edilebilirler.

Bitcoin’i üstün yapan ve bu kadar konuşulmasını sağlayan, kullanımda olan para birimlerinden farklı bir teknoloji kullanması ve aracı bir kişi veya kuruma ihtiyaç duymadan uçtan uca para transferini mümkün kılmasıdır. Ödemeler, bir kuruma bağlı olmadığı için bir kaç saniye içerisinde gerçekleşir. Yine bu teknoloji sayesinde, bitcoin hiçbir devlet yada kurumun kontrolü altında değildir.

Bitcoin, bir dizi matematik hesabını çözmesi için güçlü işlemcili bilgisayarlar kullanan, kişiler (madenciler) tarafından üretilirler. Üretim işlemi, bu matematik problemlerini çözen her başarılı madenciye, yeni bitcoin hediye edilmesi şeklinde gerçekleşir.

Dünya üzerinde, dolaşımdaki bitcoin sayısı, kolayca tahmin edilebilen bir eğriye göre hesaplanabilir, 2140 yılında 21 milyon bitcoin üretilmiş olacaktır. Bitcoin; 21 milyon adetle sınırlıdır.

Kısa bir özetle Bitcoin, dijital bir kripto paradır ve güçlü bilgisayarlar kullanan madenciler tarafından üretilir. Satın alınabilir, satılabilir ve diğer para birimleri ile (USD,EUR) takas edilebilirler. Bu bakımdan bir para birimi olarak kabul edilebilir.

Bitcoin.org adresindeki bu video ile Bitcoin konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Daha sonraki yazılarımızda derinlemesine Bitcoin nedir konusunu inceleyeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz