Ana sayfa Haber Diğer Coincheck Lisans Aldı

Coincheck Lisans Aldı

377
0

Geçtiğimiz yılın ocak ayında 530 milyon dolarlık hack olayına karışan Japon Kripto Borsası Coincheck şimdi lisanslı bir işletme.

Japonya merkezli çevrimiçi aracı kurum olan Coincheck’i siber saldırıyı takiben 33.5 milyon dolara satın alan Monex Group, Cuma günü yaptığı açıklamada, borsanın şu anda ülkenin Ödeme Hizmeti Yasası uyarınca Kanto Finans Bürosu’na kayıtlı olduğunu kaydetti.

Monex, lisansın Coincheck’in gelişmiş risk yönetimi ve yönetim sistemleri temelinde “somut iç kontroller ve müşteri koruması göz önünde bulundurularak” ülkenin Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) tarafından onaylandığını söyledi.

Ocak 2018’de yaklaşık 500 milyon NEM tokeninin hacklenmesinin ardından FSA, Coincheck’e güvenlik sistemlerini güçlendirmesini ve otoriteye bir iş yönetimi iyileştirme planı sunmasını emretti. O zaman, değişim düzenleyiciye kayıtlı değildi.

Bu ihlal aynı zamanda Coincheck’i birkaç ay boyunca hizmetlerini askıya almaya zorladı. O zamandan beri borsa operasyonlarında geri adım atmaktadır. 2018 Kasım’ına kadar, platformunda listelenen tüm şifreler için hizmetleri eski durumuna getirdi.

Şimdi lisansı verdikten sonra Coincheck, VCTRADE adında kayıtlı bir platforma sahip olan finansal hizmetler devi SBI Holdings de dahil olmak üzere, ülkedeki büyüyen düzenlenmiş kripto borsaları listesine katılıyor. ABD merkezli Coinbase daha önce 2019’da Japonya’da lisanslanmasını beklediğini söyledi.

Japonya’daki tüm kripto borsaları, ülkenin yasama meclisinin Ödeme Hizmeti Yasası’nı geçmesi ve bitcoin’i yasal bir ödeme yöntemi olarak kabul etmesiyle 2017’nin nisan ayında para aklamayı önleme (AML) ve müşterinizi tanıma (KYC) kurallarına tabi oldu.

160’tan fazla firma kripto değişim lisansı için başvuru yapmayı planlıyor, FSA Eylül ayında yaptığı açıklamada, gözden geçirme sürecini hızlandırmak için personel seviyelerini yükseltmek istediğini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz