Ana sayfa Haber Diğer Corda Blockchain Platformu Avrupa’da Başarılı Oldu

Corda Blockchain Platformu Avrupa’da Başarılı Oldu

269
0

Girişimcilik odaklı blok zinciri yazılım sağlayıcısı R3, Corda’nın blockchain platformunun canlı bir ticari kağıt işlemini başarıyla tamamladığını bildiren bir bildiri yayınladı.

Commerzbank, ING, Natixis ve Rabobank işbirliğiyle, Corda üzerinde yapılan Euro Borç Çözümü uygulamasında işlem gerçekleştirildi. İşlem, Eylül 2017’de uygulamanın önceki bir sürümünde benzetilen benzer bir işlemin devamı niteliğindedir.

2017 yılında piyasaya sürülmesinden itibaren, Corda konsorsiyumunun belirtilen amacı, ihraççıların yararlanması için blockchain teknolojisinden faydalanmak olmuştur. R3’ten yapılan açıklamaya göre, “bunu, pazara daha fazla şeffaflık getirirken, borçlara erişim için kolaylaştırılmış bir kapasite sunma” yolu ile ulaşmak istiyoruz. Amaç, katılımcı kurumların, işletme maliyetlerini ve risklerini azaltmanın yanı sıra, işletme maliyetlerini de düşürecek olmasıdır.

Olumlu reaksiyonlar

İşlem, Commerzbank’ın pilot çerçeveyi, yazılımı, dağıtılmış defter ağını ve yasal düzenlemelere ilişkin rehberliği sağlamasıyla bir günlük vadede 100.000 Euro’luk bir ihbarın verilmesini içeriyordu. Natixis ihraççı olarak davrandı, Rabobank yatırımcı olarak hareket etti ve ING hem satıcı hem de emanetçi olarak görev yaptı.

Canlı işlemin başarısı hakkında yorum yapan R3 CEO’su David E. Rutter şunları söyledi:

“Menkul kıymetlerin ihraç ve uzlaştırılması karmaşık bir süreçtir ve mevcut modeller verimsizliğe sahiptir. Corda, tarafların finansal anlaşmaların bir kez bunları kaydetmesini ve bu anlaşmaların doğru ve paylaşımlı kayıtlarını sürdürmek için işbirliği yapmasını sağlayarak bu zorlukları ele almaktadır. Euro Borç Çözümü’nün başarılı canlı ticareti, sadece blok taşıtın mevcut süreçlere kıyasla belirgin avantajlar sağladığını değil, aynı zamanda Corda’da üretime hazır bir çözüme doğru atılan bir sonraki adımı da işaret ediyor. ”

Diğer proje ortakları, şirketin bir sonraki proje aşamasındaki işbirliğini devam ettirmeye istekli olduğunu belirten ING’de Para Piyasası ve Merkez Bankası Satış Müdürü Marnix Bruning’in de dahil olduğu Corda’nın başarısından memnuniyet duyduklarını ifade etti. Natixis’de Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı için Dijital Başkanı olan Frederic Dalibard, operasyonel verimlilik için mevcut olumlu etkileri olan çözümün tam bir ticari lansmanı için istekliliğini dile getirdi.

STIRT ve Ticari Kağıt Ticareti Genel Müdürü Rabobank’tan Youssef el Mir’e göre, pilot ticaret sadece şirketin inovasyona dayalı finansal piyasalara liderlik etmedeki kararlılığını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda blok zinciri teknolojisinin yerleşim hızında yeni sınırlar açmak için potansiyelini de gösteriyor. Bu, müşterilerine daha verimli bir ürün deneyimi sunarak fayda sağlayacak ve nihai olarak şirkete fayda sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz