Ana sayfa İnceleme Kısaca, Ethereum Nedir?

Kısaca, Ethereum Nedir?

604
0

Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin tarafından ilk defa 2014 senesinde düzenlenen, Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında duyuruldu.

Ethereum, Bitcoin gibi blockchain mantığı ile işleyen bir altcoindir. Gördüğü ilgi ise onu Bitcoin’in tahtına göz dikmiş bir alternatif olarak öne çıkarmıştır.

Kısaca açıklamak gerekirse Ethereum; bir kirpto para işletim sistemidir. Ana enerji kaynağı ise ETHER olan kripto paradır. Ethereum’un ana faaliyet konusu ise, Bitcoin ve benzerleri gibi “merkezi olmayan” yazılım protokollerinin geliştirilmesine olanak sağlamaktır. Burada amaç, bu protokolleri kullanarak, binlerce yeni altcoin yaratılmasını mümkün kılmaktır. Zira Ethereum’un piyasaya girişinden sonra binlerce yeni altcoin hayatımıza girmiştir.

coinmarketcap sitesinin, Token bölümüne bakarsanız üretilmiş altcoinlerin %90’dan fazlasının, platform olarak Ethereum protokollerini kullandığını görebilirsiniz.

Bu gelişmelerden sonra azımsanamayacak bir kitle Ethereum’u yeni bir isimle duyurmaya başlamıştır. Bitcoin Vol.2!

Ancak kurucusu Vitalik Buterin’in yaptığı şu açıklama ile Ethereum’un Bitcoin’in tahtında gözü olmadığını açık bir şekilde anlayabiliriz.

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak. ”

Vitalik Buterin

Kısaca Ethereum, kendi kripto paranızı üretmenize imkan sağlayan bir kripto paradır. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz