Ana sayfa Haber Ethereum Ether Sonsuza Kadar Değişiyor

Ether Sonsuza Kadar Değişiyor

457
0

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan haberlerde belirtildiği üzere yapılan testler sonucu Ethereum’un çekirdek geliştiricileri kodunda hata bulunmuştu. Bu sebeple Ethereum ağ için belirlenen mecburi çatallanmayı 2019’a ertelemişti.

Bu ertelenme ve Constantinople olarak bilinen bu yazılım güncellemesinde oluşan gecikme,  Ethereum grubuna ağın parasal sisteminde köklü bir değişiklik yapma konusunda zaman tanımış olacak.

‘’ Zorluk bombası ‘’adı verilen ve 2019’a ertelenen bu güncelleme Ethereum’un para birimi Ether’i sonsuza dek değiştirecek.

Çok tartışılan bu zorluk bombası güncellemesi yeni blokların işlenmesinin zorluğunu sürekli olarak artıran bir Ethereum kodu parçası. Zorluk bombası ilk önce Ethereum ağının yoğun enerji kullanımını gerektiren proof-of-work sisteminden enerji verimliliği sağlayan proof-of-stake sistemine geçirmeyi hedefleyen daha büyük bir planın parçası olarak düşünülüyor.

Fakat bu sistemi geliştirmek çok uzun sürdüğü için dolayısıyla zorluk bombasıda gecikiyor. Ethereum geliştiricileri, bu sistemin madenciliği kolaylaştıracağını düşündükleri için etkiyi dengede tutmak amacıyla ödülü azaltmaları gerektiğini belirlediler. Ama bunu nasıl yapacakları ise hala  bir muamma. Günümüzde Ethereum’un sınırlı bir arza sahip olan Bitcoin’den farklı olarak arzı değişken ve resmi olarak bir para politikası bulunmuyor.

Ethereum grubu içerisinde zorluk bombasını geciktirmek için ihraç oranının ne şekilde ayarlanacağı konusunda birçok fikir ortaya atıldı. Son olarak çekirdek geliştiriciler, blok ödülünü 3 ETH’den 2 ETH’ye düşürmeye karar verdiler. Bu kararla birlikte güncelleme 2019 Ocak ayına kaldı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz