Ana sayfa Haber FBI ile Ortaklaşa Ripple Dolandırıcıları Yakalandı

FBI ile Ortaklaşa Ripple Dolandırıcıları Yakalandı

313
0

Geçtiğimiz yılda fazlasıyla yaşanan dijital para dolandırıcılığı bu sefer Kore’de yaşandı. Dolandırıcılar, çokça girişimciyi kandırıp yaklaşık 800.000 ABD doları kadar Ripple’ı hesaplarına geçirdi. Seul polisi FBI ile ortak bir şekilde çalışarak  ile ortak yürüttüğü soruşmadaki 2 dolandırıcıyı yakalamayı başardı.

Raporlara göre bu olayda Güney Koreli ve Japon yatırımcılar hedef alındı ve 800.000 dolar değerinde Ripple hesaplarına anında geçirildi.

Yerel bir kanal olan MBC haberine göre yakalanan hırsızlardan biri ofis çalışanı. İlk önce e posta yolu ile kurbanlarını kendilerine çektiler. Dolandırılan girişimcilerden 37 tanesi Japon geri kalan 24’ü ise Güney Koreli olduğu belirtildi.

Savcı yaptığı açıklamada bu dolandırıcılığın nasıl planlandığını da anlattı. İlk önce gerçek olmayan bir Ripple borsası kuruldu ve ardından hırsızlar Güney Kore-Japonya’daki Ripple kullanan yatırımcılara paralarının donduğunda dair e posta gönderdiler.Bu e postalar girişimcileri kandırmaya yönelik ustalıkla hazırlanmış olacak ki yatırımcılrı kimliklerini ifşa etmeye teşvik etti. Şifresini giren her kullanıcı da tuzağa düşmüş oldu. Bu e-dolandırıcılık sitesi sistemi Ripple’ı hedeflediği için olaya FBI da dahil oldu. Hırsızlar dolandırdığı paraları farklı yollarla Kore’ye transfer etti. Bu paraları da lüks yaşam için harcadıkları söyleniyor.

Haberlere göre dolandırıcılar bütün parayı ve kripto para şirketlerini ele geçirip geride hiçbir şey bırakmadı. İddia makamı kurbanların zararlarının karşılanmasının baya bir zor olduğunu belirtti.

2 tutuklu isim siber dolandırıcılık ve Bilgi ve İletişim Ağları Yasası ihlallerinden suçlu bulundular.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz