Ana sayfa Haber Fransa: Merkez Bankası Tütün Mağazaları için Bitcoin Satış Planlarını Onaylamadı

Fransa: Merkez Bankası Tütün Mağazaları için Bitcoin Satış Planlarını Onaylamadı

205
0

Fransa’nın tütün federasyonu olan Fédération des Buralistes, özel sektöre ait Fransız radyo ağı olan Avrupa 1’in 21 Kasım tarihli haberine göre, Ocak 2019’da tütün üreticilerine Bitcoin (BTC) satma izni aldı.

Fransız kripto para cüzdanı sağlayıcısı KeplerK ile önümüzdeki yılın başında başlayacak bir anlaşmada, 4.000 küçük mağaza, müşterilerin daha sonra bir cüzdan açtıklarında KeplerK’ın web sitesinde kripto para birimini değiştirebilecekleri Bitcoin kuponlarını satacak.

BTC, 50, 100 ve 250 avroluk banknotlarda satışa sunulacak ve daha sonra kalan satış noktalarına sunulacak.

Avrupa 1’e göre, Fransa’nın merkez bankasının himayesinde faaliyet gösteren ve projeyi yeşillendiren bağımsız bir otorite olan Fransız İhtiyati Denetim ve Çözüm Makamı (ACPR) idi.

Ancak duyurudan sonra, Fransa Merkez Bankası, bu gibi planların nimetini reddettiğine dair bir bildiri yayınladı.

AFP sözlerini şöyle aktarıyor: “Önceden doğrulama yapılmadan bu sabah öne sürülenin aksine […], Bitcoin satışlarının tütüncüler tarafından yapılmasına izin vermek için böyle bir anlaşma imzalanmadı.” ve ekliyor;

“Ayrıca, böyle bir anlaşma ne öngörülüyor ne de tartışılıyor.”

Avrupa 1, ACPR’nin “seçim hakkı” olmadığını, ancak kripto para biriminin ana tüketici bilincine girme oranından dolayı satışları onaylayacağını söyledi.

Fransa, devlet düzeyindeki kripto parayla ilgili karışık mesajlar verdi ve uluslararası düzenleyici çabalar çağrısında bulundu. Ülkenin “Monsieur Bitcoin” Jean-Pierre Landau ise aşırı düzenlemenin “üç yönlü bir tehlike” getireceğini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz