Ana sayfa Haber Diğer HyperLedger’dan Yeni Proje: ‘URSA’

HyperLedger’dan Yeni Proje: ‘URSA’

198
0

Hyperledger Teknik Yönlendirme Komitesi, resmi bir duyuruya göre 4 Aralık tarihli bir modüler kriptografi yazılımı kütüphanesi olan Ursa projesini onayladı.

Hyperledger’a göre “projeler karmaşık şifreleme uygulamalarına ihtiyaç duymaya başladı.”

Hyperledger,, Ursa’yı her bir projenin kendi protokollerini uygulayarak ortak bir kütüphanede işbirliği yapmaya geçişinden kaynaklanan bir köprü olarak tanımladı.

Ursa, yinelenen projeler üzerinde harcanan çalışmayı önlemek, analizi basitleştirerek güvenliği arttırmak ve “deneyimsiz insanların kendi güvenlik açıkları olan uygulamalarını oluşturma olasılığını azaltmayı” amaçlamaktadır.

Ayrıca, projenin “tüm şifreleme kodunun uzman incelemesini uygulama becerisi” kazandırması ve çoklu projeler ile aynı kütüphaneleri kullanması nedeniyle platformlar arası birlikte çalışabilirliği basitleştirmesi beklenmektedir.

Hyperledger, yeni kütüphane ile “blockchain geliştiricilerinin, kriptografik planlarını basit bir konfigürasyon dosyası ile seçip değiştirebileceğini” belirtiyor. Ayrıca Ursa, “daha ​​yeni, meraklı kriptografi uygulamaları” na sahip olacak.

Kütüphane iki küçük kütüphaneye ayrılmıştır. Birincisi basit, standartlaştırılmış, modüler kriptografik algoritmaları ve ikincisini “daha ​​egzotik kriptografi” algoritmalarını içerir. Eşleme tabanlı imzalar, SNARK’lar, toplu imzalar ve eşik imzaları gibi gelişmiş şifreleme algoritmaları örnek olarak gösterilmektedir.

Yazılım, öncelikli olarak Rust’ta yazılacak, ancak “Hyperledger boyunca yaygın olarak kullanılan tüm farklı dillerdeki arayüzler” olacaktır.

Hyperledger, Ursa’nın “iyi uygulanmış, modüler kriptografik soyutlamalara kolay erişime sahip olması durumunda, yeni projelerin zeminden kalkmasının daha kolay olduğundan” gelişmeyi kolaylaştıracağını düşünüyor.

Hyperledger kurumsal ve ticari kullanım için giderek daha popüler bir kurum haline geliyor. Büyük bir Rus bankası olan Sberbank, Hyperledger Fabric Platform’da akıllı kontratlar kullanarak tezgah üstü bir OTC döviz repo anlaşması imzaladı.

Kasım ayında, Fransız perakende devi Carrefour, İspanyol ağında Hyperledger’ı temel alan bir gıda takip platformu kurdu. Sistem antibiyotiksiz olarak yetiştirilen serbest dolaşan tavukları izlemek için kullanılacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz