Ana sayfa Ico ICO Nedir? Ne İşe Yarar?

ICO Nedir? Ne İşe Yarar?

475
0

Son ayların en ele avuca sığmaz konusu: Nedir bu ICO?

Bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen siz de ico ile kendi kripto paramı yapabilir miyim hesaplarını yapmışsınızdır.

Peki gelin bir de farklı bir ağız olarak ico’yu bir de bizden dinleyin.

ICO, kısaca açıklamak gerekirse yeni nesil bir kitlesel fonlama konsepti olarak düşünülebilir.

ICO, Initial Coin Offering kelimelerinin kısaltmasıdır. Bir başka kısaltma IPO yani; Initial Public Offering ile benzer bir yapıda olduğu söylenebilir.

Dünya genelinde mantar misali türeyen coinlerin en büyük güç kaynağı ICO’lardır. Piyasadaki coinlerin artmasının arkasınada yatan gerçeklik ise ICO’nun kolay bir kitlesel fonlama aracı kullanılabilmesidir. Birçok coin kendi platformuna başlangıç sermayesi toplamak amacıyla tokenler oluşturur ve bunları piyasaya sürerek sermaye toplama sürecini yönetebilir. Başarılı olan ICO’lar sonucunda firmaya ait coin piyasada işlem görmeye başlar. Şirket projesi için gereken yatırımı toplar, yatırımcılar ise satın aldıkları tokenları sayesinde şirkete ait bir nevi hisse elde etmiş olurlar.

ICO Bana Ne Avantaj Sağlar?

ICO’ların işlevleri genelde onları yapan şirketler tarafından belirlenir. Bazen sadece şirketin projesi üzerinde mülkiyet hakkına sahip olurken, bazen bu ilgili coinlerin, onu dağıtan şirketin ürününü satın almakta kullanabilirsiniz. Bunların dışında ICO sürecini takip ettiğiniz şirkete güven duyuyorsanız bir yatırım olarak da bu coinleri satın alabilir, çıkış noktasında ucuza aldığınız coinleri daha sonra piyasa değeri arttığı zaman bozdurabilir veya bir başka coin ile takas ederek kar edebilirsiniz.

Yeni Başlayan ICO’lardan Nasıl Haberdar Olurum?

Aslında basit bir cevabı var. Eğer ICO ile ilgili bir iki tane siteye girdiyseniz, onlar sizi bulur. 🙂 Çılgınca bir hızda artan ICO’lar seslerini duyurabilmek için PR çalışmalarına oldukça fazla bir bütçe ayırıyorlar. Ancak ben beklemiyim diyorsanız bu siteye göz atabilirsiniz.

Daha sonra ki yazılarımızda bir ICO’nun nasıl yapıldığına uygulamalı bir şekilde bakacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz