Ana sayfa İnceleme Kısaca, IOTA Nedir?

Kısaca, IOTA Nedir?

710
0

2017 senesi gerçekten kripto paraların iyiden iyiye hayatımıza girdiği bir yıl olarak tarihe geçti. 2018 yılı da, 2017 yılının getirdiği teknolojik gelişmelerden kaldığı yerden devam ediyor. Kimimiz bir yatırım aracı olarak kripto para çeşitlemesine sahip olmak isterken, kimimiz platformlardan faydalanmak adına kripto para koleksiyonu yapıyor.

Bu yazımızın konusu ise; geçtiğimiz yılın en çok konuşulan kripto paralarının içinde yer alan, IOTA.

IOTA Nedir?

2014 senesinde IOTA, Internet of Things adı verilen nesnelerin internetinin omurgası olarak işlev görmesi amacıyla tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Özetle IOTA, internet ile haberleşen makineler arasında güvenli bir ödeme ve iletişim ağı olarak, bilinen blokchain yerine Yönlendirilmiş Asiklik Grafik (DAG) adı verilen daha gelişmiş ve açık kaynak bir teknolojiyi kullanır.

Bu teknolojiyi geliştirmek ve tüm Dünya’dan geliştiricilerin birarada çalışabilmesi adına lisanssız olmasını sağlamak için, IOTA Vakfı tarafından yönetilmektedir. IOTA Vakfı, kar amacı gütmeyen bir Linux Vakfıdır.

Aşina olduklarımızın aksine IOTA’da madencilik kavramı yoktur ve transfer işlemleri boyutuna bakılmaksınızn ücretsiz olarak gerçekleşir. Transferlerin gerçekleşme süreleri hızlı bir şekilde onaylanır ve transfer işlemi gerçekleşir.

IOTA en büyük değere sahip 7. büyük kripto parayken, bu yılın başlamasıyla birlikte toplamda $4.249.206.920 piyasa değeri ile şuan en büyük 10. kripto para birimidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz