Ana sayfa IOTA IOTA’ya Giriş

IOTA’ya Giriş

479
0

IOTA’ya Giriş

Hepimiz, “Nesnelerin İnterneti’ne”, internete bağlanan cihazlara aşinayız ancak bunu blockchain ile birleştirdiğinizde ne olur? IOTA.

Her Şeyin İnterneti

Buzdolapları, dronlar, ışıklar ve arabalar internete bağlanan nesnelerden sadece birkaçıdır.

Cihazlar internete bağlandığında, bir başkasıyla iletişim kurabilirler. Tüm bu akıllı cihazların birbirine bağlanması, “Nesnelerin İnterneti” olarak adlandırılır.

IoT bir süredir konuşuluyor – ama bu artık gerçeklikten daha fazla bir hale geliyor. Yaygın bir IoT ağının etkileri, insanların günlük yaşamlarında gittiği yolda çok büyük olacak.

Fakat bir sorun var: Üretilen daha fazla bilgiyi ‘akıllı’ hale getiren daha fazla cihaz olması. Dünya ağlarının birçoğu, tüm bu yeni bağlanmış aygıtların üretimine başlayabilecek kadar bilgi tutacak şekilde tasarlanmamıştır.

IOTA’nın geldiği yer de burası.

IOTA, tüm bu verilerin nasıl yönetileceği problemini çözmek için özel olarak tasarlanmış bir DLT* projesidir.

*DLT:  DLT bir dağıtılmış defter teknolojisidir. DLT, merkezi veri tabanlarından merkezi olmayan dağıtılmış bir modele doğru bir internet hareketi oluşturuyor.

Anlamı, “Nesnelerin İnterneti” uygulaması, Bitcoin gibi bir kripto para birimi yalnızca Bitcoin gibi diğer para birimlerinde bulunan ölçeklenebilirlik sorunlarının bir kısmını çözmeye yardımcı olmak için oluşturuldu.

Şu anda, Bitcoin ve Ethereum gibi blockchain tabanlı sistemler sadece çok fazla işlemi işleyebilir. IoT’nin çalışması gibi bir şey için, bir ağın milyonlarca hatta milyarlarca işlem yapabilmesi gerekiyor. Bu yüzden IOTA’nın arkasındaki ekip The Tangle’ı yarattı.

The Tangle

Ağın dağıtılmış defterine Tangle denir. Bitcoin gibi, Tangle, işlemleri doğrulamak zorunda. Ancak, Tangle’ın Bitcoin’den farkı, bir blok oluşturmak için şifreli bir bulmacayı çözmeye çalışan pek çok insan gerektirmemesi.

Bunun yerine, her işlemin gerçekleşmesi için, iki işlem onaylaması gerekiyor. Peki bunun anlamı nedir? Artık özel madenciler yok. Şu bir gerçek ki, ağda gerçekleşen daha fazla işlem, daha hızlı olur.

İmkanlar bu kadarla kalmıyor. İşlem ücreti de yok, bu da işlemlerin küçük miktarlarda para biriminde işlem görmesi için kullanılabilir. Bitcoin ve Ethereum’da, bu mikro işlemler çok pahalı olabiliyor.

IOTA’da, bir kez çıkıp çalıştığında, hızlı işlemlere, sıfır ücretlere ve artırılmış güvenliğe sahip olacak.

Bitcoin gibi bir şey mi?

Bitcoin, blockchain / DLT yolculuğunun ilk adımıdır. İkinci adım ise Ethereum – geliştiricilerin Dapps ve Akıllı Sözleşmeler oluşturmasına izin vermek – IOTA, makinelerin bağımsız olarak ağ üzerinde çalışmasına izin veren üçüncü oluşumdur.

IOTA, madenciler olarak hareket etmek için bilgisayarlara güvenmiyor ve gelecekte daha fazla kanıt sağlayan yeni bir güvenlik türü kullanıyor.

IOTA’yı kim buldu?

Dünyanın her yerinden bir grup araştırmacı ve mühendis proje üzerinde çalışıyor. Kurucu ortaklar Dominik Schiener ve David Sønstebø.

Kendi Kripto Token’ı var mı?

Tabii ki de var! Ve buna MIOTA deniyor.

Nasıl MIOTA alabilirsiniz?

Diğer kripto para birimleri gibi, bunu borsalardan satın alabilirsiniz.

Gelecek

Makinelerin birbirlerine güvenli ve ölçeklenebilir şekilde veri aktarmalarını sağlandığında – IOTA’nın gelecekteki kullanım durumları çok olacak.

Bir olanaklı yönü ise, makinelerin blockchaini otomatik olarak kullanmasına yardımcı olmaktır. Avrupa’da, geliştiricinin özel bir konsepti, akıllı otomobillerin kendi otoparkı ve elektronik şarjı için otomatik olarak ödeme yapmasına imkan veriyor. İnsnoğlu işlemin gerçekleşmesi için artık gerekli gözükmüyor.

IOTA kuruluşu, bu yeni ağda ağların verimliliğini ve hızını arttırmak için kullanabileceği yollar tasarlamak için şehir plancıları ve enerji şirketleri ile birlikte çalışıyor.

“Her şey her şeye bağlı olduğunda, ortaya çıkan tüm verilerin su veya altın gibi bir meta olarak görülmesi gerektiği “Nesnelerin Ekonomisi” fikrini ortaya çıkarıyor.”

Kendinizi gerçekten akıllı aygıtlar için hazırlayın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz