Ana sayfa İnceleme Kısaca, Segwit Nedir?

Kısaca, Segwit Nedir?

244
0

Değerli bitcoin kullanıcıları, bu yazımızda kısa ve öz olarak Segwit’in ne olduğunu ve ne işe yaradığını inceledik.

Öncelikle kullandığımız kelime Segwit “Segregated Witness” kelimelerinin kısaltmasıdır ve Türkçe’ye ayrık tanıklar olarak çevrilir. Peki nedir bu SegWit ve ne işe yarar?

Bir bitcoin işleminde 3 temel unsur vardır. Bunlar; Gönderen, Alıcı ve Tanık (imzalar). Bu 3 unsur bit bitcoin işleminin büyük bir bölümünü oluşturur.

İşte bu noktada SegWit bu işlemlerdeki tanık verilerini yarı bir tanık bloğuna ayırmaz. Bunun yerine birleştirilmiş tanık verilerini tek bir birim olarak alır ve çekirdek blok verisinin 4 birim olarak kabul edildiği 1 Mb blok boyut sınırını 4 milyol birim/blok ağırlık limitine günceller. Bunun anlamı ise blok boyutlarının arttığıdır.

SegWit tanığın içindeki her byte’ı 1 MB oluncaya dek 0.25 byte olarak sayar, yani bir bloğun maksimum boyutu neredeyse 4 MB’ı bulur. Bu, verinin küçültüldüğü anlamına gelmez. Bu işlemde yapılan şey veriyi 1 MB limitini arttırmaya olanak tanıyacak şekilde saymaktır. Ancak bu işlem sadece tanıklık verilerini etkiler ve tanıklık dışındaki veriler hala daha maksimum kapasite olan 1MB’a kadar 1 byte olarak ya da maksimum blok hacmi olan 4MB birime ulaşıncaya dek 4 birim olarak sayılır.

Bitcoin Core ekibi; kendi önerisi olan SegWit hakkında şunları söylemiştir;

Segwit özelliklerini kullanan işlemler, kullanılmaya başladığında, bu değişiklik blok başına daha fazla veri eklenmesine izin verecektir (segwit özelliklerini kullanan işlemlerin %100’ü ile blok başına yaklaşık 2MB veri bekleniyor, ancak en kötü ihtimalle blok başına 4 MB’a kadar veri olması olası). Daha büyük bir işlem hacmine izin verdiği ölçüde, UTXO veritabanını daha hızlı artırması beklenebilir (segwit özelliklerini kullanan işlemlerin %100’ü ile, artış oranı yaklaşık iki kat artması beklenebilir, bununla birlikte segwit yumuşak bir çatal olduğu için , UTXO’nun en kötü durumda büyümesi değişmedi).

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz