Ana sayfa Genel Kripto Paralar Nedir?

Kripto Paralar Nedir?

344
0

Kripto Para Birimi Nedir?

Bir kripto para birimi, bir tür dijital para birimidir. İnsanların bunları nasıl aktardıklarını, nasıl oluşturulduklarını ve ne kadar güvenli olduklarını düzenlemek için şifreleme kullanır. Türünün ilki 2009 yılında oluşturulan Bitcoin olmuştu. Son olarak, en azından, onları kontrol etmek veya yönetmek için merkez bankasına veya hükümetine ihtiyaç duyulmaz.

Dijitaldir: Kripto para birimleri tamamen internete özgüdür. Fiziksel formu yoktur.

Bitcoin her şeyden önce başladı: Yaygın olarak kullanılan ilk kripto para birimi, 2009 yılında hayali kişi veya grup Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan Bitcoin oldu.

Dağıtılmış bir defteri kullanırlar: Tüm kripto para birimi işlemleri, genel liste veya defterde saklanır. Bu, kayıtların bir kerede birçok yerde saklandığı anlamına gelir.

Tüm para birimleri aynı şekilde yaratılmamıştır: Çoğu kripto para birimi Madencilik süreci boyunca yeni birimler ya da madeni paralar üretir. Bu, bireylerin ya da grupların kriptografik bulmacaları çözdükleri ve çabaları için ödül aldıkları yerdir.

Merkezi yok: Kripto para birimleri tek bir yerde yaşamaz. Onlar düğümlerden oluşan bir ağda dolaşırlar.

Bazı Örnekler

Kripto para birimleri sadece $ ve £ ‘a bir alternatif olmak için yaratılmadı. Çok farklı şeyler için kullanılabilirler.

Ethereum – Ether, işlemlerini ve Dapps’i ağında kullanmak için kullanılır.

Golem – GNT bilgisayar gücü kiralamak için kullanılır.

Siacoin – sabit disk alanı kiralamak için kullanılır.

“Bitcoin bir dijital para biçimi olarak icat edildi, ancak o zamandan beri kripto para birimleri daha sofistike hale geldi.”

Kripto Kuşakları

Neden Bu Kadar Çok Var?

Bitcoin, sadece çevrimiçi yaşayan bir para birimi yaratmanın temel sorunlarından bazılarını çözen ilk para birimiydi. Ama kusurları yoktu.

Sonraki kripto para birimleri ise bu sorunları çözmeye çalışıyor ya da kripto para birimleri için yeni kullanım durumları buluyor.

Kripto paralar neden bu kadar özel?

Anonimdirler (tür) – kripto para birimleri, kimsenin kim olduğunu veya kriptosunu harcadığınızı görememesi için tasarlanabilir.

Bir hükümet tarafından kontrol edilmiyorlar – Para birimlerinin istikrarsız olduğu istikrarsız ülkelerdeki insanlar, kripto paralarını mal ve hizmet satın almak için alternatif bir yol olarak kullanabilirler.

Sınırsızlar – tıpkı internet gibi, kripto para birimleri her yere gidebilir.

Güvenliler – dağıtılmış defterleri hacklemek çok zor.

Daha düşük işlem ücretleri – bazı kripto para birimleri işlemlerinin bir parçası olarak ücret alırken, gerçek dünyada sınırların ötesine geçmek için maliyetinden daha ucuz olma eğilimindedirler.

Kontratlar için kullanılabilirler – kripto para birimleri sadece bir para biçimi olarak kullanılmazlar. İnsanlar arasında sözleşmeler oluşturmak için kullanılabilir ya da düzenli para kullanarak daha önce ölçülmesi zor olan kaynakları aktarabilirler.

Gelecek

Kripto para birimlerinin sadece başlangıcındayız. Birçok para birimi gelip gidecek, bazıları inanılmaz derecede değerli olacak, diğerleri sıfıra düşebilecek.

Ama bir şey kesin ki, kripto paralar kalmak için burada.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz