Ana sayfa Kripto Para Rehberi2 Ne Yapayım Ben Bu Bitcoin’leri?

Ne Yapayım Ben Bu Bitcoin’leri?

517
0

Elinizde (cüzdanınızda) Bitcoininiz var. Fakat bununla ne yapacaksınız? Yenir mi, içilir mi, kolayca satılır mı? Bu yazıda bu konu hakkında kafasında sorular olanlarımızı belki biraz bilgilendiririz.

Öncelikle bu Bitcoin, elle tutulur bir şey olmadığından ve gönderiminde bir ücreti olduğundan, günlük hayatta ki küçük harcamalarımız için, bir türlü bildiğimiz ve kullandığımız paralar gibi kullanışlı olamamıştır. İnsanlık binlerce yıldır fiziki paralarla alışveriş ve ticaret yapıyor. Ne oldu da Bitcoin birden bire hepimizin gözüne gözüne sokuldu ve gündemden eksik olmaz oldu? Bu sorunun cevabı net olmamakla birlikte, yeni çağın yeni para birimleri olarak görülmeye başlanan kripto paralar, hepimiz sahip olmasak ya da kullanmasak bile, hayatlarımıza bir şekilde girdi.

Sonuç olarak bir şekilde elinizde Bitcoininiz var. Bir şekilde elinize geçti ve değerlendireceksiniz. Ya da meraktan aldınız şimdi kullanmak istiyorsunuz. Buna verilecek ilk cevap, Bitcoinlerinizi borsalarda değerlendirmek olacaktır. Çok sıkıcı mı oldu? Ama maalesef öyle. Size gidin de Bitcoinlerinizi şurada harcayın, burada saçın, istediğinizi alın diyemiyoruz sevgili okuyucularımız. (Bu arada Türkiye dışında Bitcoin ile ödeme alan bolca kurum tabi ki var. Fakat alışveriş yapılabilecek sektör yok denecek kadar az.) Türkiye’de var olan bir kaç Bitcoin borsasında Bitcoinlerinizi paraya çevirip banka hesabınıza Türk Lirası olarak alabilirsiniz. Gidip meraktan Bitcoin aldım, birde zarar edip neden paraya çevireyim demeyin, bu da bir seçenek.

Gelelim yapılabilecek belki de en anlamlı Bitcoin işlemine. Bu yazı kesinlikle bir yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, sadece seçeneklerimizi değerlendirmek olarak görebilirsiniz. Bu satırın yazıldığı an olan, 21/01/2018 23:37’ de 1 Bitcoin tam olarak ($)11.133,0. Demek istediğim, diyelim ki bu fiyattan elimize Bitcoin geçti. Ya da geçtiğimiz aylarda kat ve kat daha küçük rakamlardan. Aldığımız rakam ne olursa olsun, Bitcoinin değer kazanacağını var sayarak hiç bir işlem yapmadan cüzdanımızda barındırabiliriz. Ta ki sizi tatmin edecek derecede değerlenene kadar. Bu aşamada artık üstü tozlanmış Bitcoinlerinizi bir borsada paraya çevirmek isteyebilirsiniz. Tabi ki amaç büyük ölçüde bunu keyfi olarak yapmaksa, en önemli nokta, kayıp yaşanması ihtimalinde sizi üzmeyecek ölçüde bir yatırım yapmaktır. Bu durum sadece Bitcoin için değil, her hangi bir yatırım türü için geçerlidir sayın okuyucular. Lütfen dikkatli hareket edip mantıklı kararlar verelim.

Bir diğer kullanım yolu ise şu olabilir. Diyelim ki bir ödeme yapacaksınız. Her hangi bir kredi kartınız yok ve ya karşı taraf kart ile tahsilat yapamıyor. Sizin ya da karşı tarafın banka hesabınızda yok. (Belkide var ama kullanılmaması tercih ediliyor???) Son ihtimalde nakit olarak taşınmak ve ya sayım yapmak zorunda kalınmak istenmiyor. (Rakam o kadar büyükse artık…) Bilin bakalım işimizi ne kolaylaştırır. Bitcoin!. İndiyor ödemeyi alacak taraf cüzdanını, parasını tahsil ediyor. Bitti gitti.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz