Ana sayfa Analiz Analiz: 7 Milyon Dolar Aylık Ticaret Hacmi ile Pump ve Dump

Analiz: 7 Milyon Dolar Aylık Ticaret Hacmi ile Pump ve Dump

1577
0

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, pump ve dump planlarının ayda yaklaşık 7 milyon dolar değerinde işlem hacmi oluşturduğunu belirtti. Analiz, Imperial College London’daki araştırmacılar Jiahua Xu ve Benjamin Livshits tarafından gerçekleştirildi.

Bir pump ve dump planı, kripto-para birimi piyasasında yaygınlaşan bir menkul kıymet sahtekarlığı biçimidir. Planın organizatörleri bir kripto para seçer, fiyatını artırır ve sonra aşırı değerde olan paralarını “boşaltır”, bu da fiyat düşüşlerine ve yatırımcılar arasında kayıplara yol açar.

Kripto para piyasaları şu anda tekdüzelikde seyir halinde iken, bazı kripto paralar Kasım ayında yeni düşük seviyelere ulaştı., CoinMarketCap’e göre günlük işlem hacmi şu anda 14,2 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Çalışmada belirtilen pump ve dump hacmi, toplam 24 saatlik ticaret hacminin sadece yüzde 0,049’unu oluşturmaktadır.

Araştırmaları sırasında, analistlerin 14 Kasım 2018’de dolandırıcıların BVB adlı bir kripto parayla pump ve dump dolandırıcılığına odaklandıkları bildirildi. Resmi McAfee pump sinyalleri de dahil olmak üzere birkaç Telegram kanalında duyuruları takip ederek ayrıntılar topladılar ve seçilen paranın fiyat değişimlerini ve işlem hacimlerini kaydettiler.

McAfee Pump Signals’ın, bir yıldan uzun bir süredir hareketsiz olan BVB’yi küçük bir ticaret faaliyeti ve yaklaşık 35 satoshi (0.00132202 $) değerinde olduğu bildiriliyor. 1 satoshi, 0.00000001 Bitcoin’e (BTC) eşittir.

Hızlı Olmayan Kaybediyor!

İlk satın alma işlemi, ilk duyurunun ardından Xu ve Livshits’e göre bir saniye içinde tamamlandı. Kripto paranın fiyatı sadece 18 saniye sonra zirveye yükseldi ve 115 satoshi (0.00434378 $) seviyesine ulaştı.

Araştırmacılar, “pump ve dump başlamasından üç buçuk dakika sonra” katılımcıların karlarını almasını sağladı ve ardından “kripto para fiyatı başlangıç fiyatının altına düştü” dedi. Analiz, aktiviteyi, başlangıcının ilk 18 saniyesinde yakalayamayanların neredeyse hiç kâr sağlayamayacağını ortaya koydu.

Ek olarak, Xu ve Livshits, 21 Temmuz ile 18 Kasım tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen 236 diğer pump ve dump dolandırıcılığını incelediler ve “bunların çoğunun hedef para biriminde alışılmadık satın alma faaliyetlerinden önce geldiğini” belirttiler.

“Bu çalışma, pump ve dump organizatörlerinin içsel bilgilerini, pompalama yapan kişilerin kurbanlarına ekstra kazanç sağlamak için kolayca kullanabileceklerini ortaya koyuyor.”

Bu Gruplar ve Faaliyetleri Tespit Edilmeli

Araştırmacılar, sahte paralarda beklenmedik alımlar yaparak ortaya çıkmadan önce hedef para birimlerinin tespit edilmesinin mümkün olduğunu ileri sürüyorlar. Xu ve Livshits, bilinen bir pump ve dump şemalarından geçmiş verilere, bir aldatmacanın yakın zamanda ortaya çıkacağını belirten işaretler bulmak için, yazılımcıları bir makine öğrenimi algoritmasını geliştirmeye davet etti.

Ağustos ayında Wall Street Journal, bir çalışmada, kripto para birimi fiyat manipülasyonunun, Telegram gibi hizmetleri kullanarak organize “ticaret grupları” tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti. WSJ, koordine edilmiş “pump ve dump” şemalarının, trader’ların bu yıl çeşitli kripto paraların fiyatlarını düşürdüğünü ve çarptığını ortaya koydu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz