Ana sayfa Haber Bitcoin SEC Bitcoin ETF Kararını 2019’a Erteledi

SEC Bitcoin ETF Kararını 2019’a Erteledi

623
0

6 Aralık Perşembe günü yayınlanan resmi belgeye göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonuna (ETF) ilişkin kararını bir kez daha erteledi.

SEC, kural değişikliği tekliflerini daha sonra gözden geçirebilmek için yeni bir son tarih olan 27 Şubat 2019’da bir yatırım şirketi olan VanEck firması tarafından Bitcoin ETF’i ve Chicago Board Options Exchange (CBOE) ‘daki Blockchain şirketi SolidX’in listesini gözden geçirdi:

“Komisyon, önerilen kural değişikliğini onaylamak veya onaylamamak için bu önerilen kural değişikliğini dikkate almak için yeterli zamana sahip olacak bir karar vermek için daha uzun bir süre belirlemeyi uygun buluyor.”

Menkul Kıymetler ve Borsa Yasası uyarınca, komisyonun, bildirimin yayınlanmasından sonra, “önerilen kural değişikliğini 180 günü geçmeyecek şekilde onaylayan veya onaylamayan bir emir çıkarması” gerekir. Komisyon gerekli gördüğü takdirde, bu süreyi 60 gün uzatabilir.

Önerilen kural değişikliği ilk olarak 2 Temmuz 2018’de Federal Kayıtta yayınlandığından, azami değerlendirme süresi 27 Şubat 2019’da, 240 gün sonraya denk gelmektedir.

Hem VanEck hem de SolidX firmaları, 6 Haziran’da Bitcoin tabanlı bir ETF’yi listelemek için SEC’e başvurdu. Daha sonra Ağustos ayında komisyon, ETF’yi 30 Eylül’e kadar listeleme kararını erteledi.

Komisyon daha sonra kararla ilgili olarak, kurumun kural değişikliği konusunda “herhangi bir konuyla ilgili herhangi bir sonuca ulaşmadığını” iddia ederek daha fazla detay talep etti.

Ekim ayı başlarında komisyon, Bitcoin ETF’lerine yönelik bir dizi uygulama ile ilgili önerilen kural değişiklikleri hakkında detay göndermek için son tarih belirledi.

Geçen hafta SEC, VanEck, SolidX ve CBOE temsilcilerinden oluşan bir toplantı için bir mutabakat yayınladı. Başvuranlar, ETF’ler gibi altın ve ham petrol gibi diğer ürünlere dayalı olarak bir Bitcoin ETF için emsal teşkil ettiğini iddia etmişlerdir.

Yakın zamanda, şifreli tavırla tanınmasıyla tanınan SEC komiseri Hester Peirce, “Crypto Mom” unvanını aldı ve bir Bitcoin ETF’in “yarın ya da 20 yıl sonra” gelebileceğini söyledi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz