Ana sayfa Borsalar Şili’de Tekel Karşıtı Mahkeme, Kripto Borsalarının Banka Hesaplarını Açık Tutmaya Devam Ediyor

Şili’de Tekel Karşıtı Mahkeme, Kripto Borsalarının Banka Hesaplarını Açık Tutmaya Devam Ediyor

392
0

Finansal haber kaynağı Diario Financiero, 2 Ocak’ta, Şili tekel karşıtı mahkemenin, bankaların hesaplarını açık tutmaya zorlayarak yerel kripto para birimi döviz borsalarına karşı koruma sağladığını bildirdi.

Buda.com’un yakın tarihli bir açıklamasına göre – daha önce onaylanmış bankacılık kısıtlamalarından etkilenen kripto borsalarından biri – Tribunal de Defensa de la Libre Competencia (TDLC) olarak bilinen anti tekel mahkemesi bir anket düzenledi ve üyelerinin çoğu Kripto firmalarının lehine oy kullandı.

Gelecek birkaç duruşma, TDLC’nin her iki tarafın da ifadesini duyacağı Şubat ayında yapılacak. Duruşmalara, ülkenin Maliye Bakanı Felipe Larrain, Ekonomi Bakanı Jose Ramon Valente ve ülkenin bankalar birliği başkanı Segismundo Schulin-Zeuthen de dahil olmak üzere Şili’nin üst düzey yetkilileri katılacak.

TDLC, Şili Yüksek Mahkemesi tarafından Aralık ayı başında alınan önceki bir karara cevap vermiştir. Ülkenin yüksek mahkemesi daha sonra bankaların Şili yasalarına göre düzenleme yapmadıkları ve kara para aklama ile ilgili olabileceği için kripto borsalarına hizmet vermeme konusunda yasal haklara sahip olduklarında ısrar etti.

Sonuç olarak, Banco del Estado ve Itau Corpbanca – kripto ile ilgili hesapları kapatmak isteyen bankalar – tekel karşıtı mahkemeye başvuru yaparak temyiz tedbirlerini iptal etmelerini istedi. Bununla birlikte, mevcut kararında TDLC, Yargıtay’ın kararının önceki kararların herhangi birini iyileştirmek için bir emsal teşkil etmediğini açıkça ortaya koydu.

Geçen Mart ayındaki kripto borsaları CryptoMKT, Buda.com ve OrionX banka hesaplarının birkaç Şili bankası tarafından dondurulduğunu iddia etti. TDLC kısa bir süre sonra onlara koruma sağladı ve ülkenin Maliye Bakanı en kısa sürede ilgili şifreleme yönetmeliğini gündeme getirmeye söz verdi. Bununla birlikte, Aralık ayında Larrain, kripto için yasal çerçevenin hala devam ettiğini iddia etti.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz