Ana sayfa İnceleme Stellar (XLM) Nedir?

Stellar (XLM) Nedir?

223
0

Stellar (XLM) kısaca; finansal kuruluşlar arasında ödeme işlemlerine izin veren açık kaynak koda sahip bir kripto paradır. İddiası, geleceğin bankacılık altyapısını oluşturmak.

Bu alanda en büyük rakibi Ripple.  Stellar’da rakibi gibi bir kaç saniye içinde gerçekleşen transfer süreleri ile övünüyor, ayrıca bu transferlerin maliyeti de sadece bir kaç cent ve Ripple’dan daha ucuz.

Stellar (XLM) Nedir?

Stellar (XLM); 2014 senesinde Jed McCaleb ve Joyce Kim işbirliği ile kuruldu. Kurucuları tarafından “para birimleri arasında kesintisiz değişim ve herkesin düşük maliyetli, finansal servisler kurmasına imkan sağlayacak bir platform” olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca platform, bankaların ve finansal kuruluşların ödeme transferi konusunda ulaşabileceği alanları attıracaklarını iddia ediyor.

Stellar, fiziki para birimleri (fiat) ödemelerine izin veriyor. Tırpkı Ripple gibi kendi dijital para birimine de sahiptir. yine rakibi gibi Lumens (XLM) ismi ile para birimini ana ağdan ayırmıştır. Ripple’da kendi dijital para birimini XRP olarak kendi ağından ayrı tutmuştu.

Lumens Coinler, Stellar ağını kötü niyetli saldırılar karşısında korumak amacıyla tasarlanmış bir anlamda Güvenlik Token’ları olarak görev yaparlar.

Yukarıda bahsettiğimiz fiziki para birimlerinin aktarımı için kullanıcıların az miktarda Lumens sahibi olması ve her transferde masraf olarak ödemesi gerekir. Masraf 0.00001 XLM olarak belirlenmiştir. Bu sayede Lumens, fiziki para birimlerine yönelik işlemleri kolaylaştıran bir köprü görevi görür.

Geliştirme Ekibi

Öne çıkan özelliklerinden birisi, arkasındaki geliştirici ekibi olabilir. İlk kripto para borsa kurucularından, büyük yatırımcılara kadar güçlü bir ekip tarafından destekleniyor. Ayrıca platform kar amacı gütmeyen Stellar Geliştirme Vakfi tarafından yönetiliyor. En büyük ortaklarından birisi ise IBM.

Bu ekip Stellar’ın sistemini tamamlamak için, Lumens’i yıllık %1’lik sabit bir artış oranı ile enflasyona dayalı bir para birimi haline getirmiştir.

Kullanım

Şu anda piyasada dolaşımda olan 18 milyar adet XLM var. Bu rakam geliştiriciler tarafından her sene %1 oranında artacak, toplam XLM sayısı yıllar içinde 103 milyara ulaşacak ve bununla sınırlı kalacak. Yine rakibi Ripple’ın dolaşımda olan XRP sayısı 40 milyar adet ve bununla sınırlı.

XLM’nin IOS, Android ve Web için kendine ait cüzdanları bulunmakta. Bu sebeple piyasadaki diğer coinlere göre biraz daha güvenilir olabilir. Ayrıca Ledger Nano S soğuk cüzdanı da XLM desteği sunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz