Ana sayfa Haber Diğer Tayland’da Bitcoin Dolandırıcılığı Rapor Edildi

Tayland’da Bitcoin Dolandırıcılığı Rapor Edildi

606
0

Bangkok Post 18 Şubat’ta yayınlanan bir raporda, madencilik aldatmacalarının mağdurları, Tayland’daki Teknoloji Suçunun Önlenmesi Bölümü ile şüpheli faile karşı iddialarda bulundular.

Raporda 30 kişi polisle “CryptoMining.Farm” adında iddia edilen bir yatırım aldatmacasına kandırdıklarını belirterek bir şikayette bulundular. Bu iddiaya göre 42 milyon baht (1.34 milyon $) kayıp verdi. Yerel yetkililerin, toplam 140 kişinin aldatmacadan etkilendiğinden şüphelendikleri bildirildi.

Hem Bangkok hem de Chiang Mai’de ofisleri bulunan CryptoMining.Farm’ın, yatırımcılara fonlarını herhangi bir şart olmaksızın herhangi bir zamanda geri çekme seçeneğinin yanı sıra, yıllık yüzde 70’lik bir getiri sözü verdiği bildirildi. Şirketin sunduğu Bitcoin (BTC) madencilik sözleşmelerinin üç ay ile bir ömür arasında değiştiği bildirildi.

Etkilenen bir kişi Bangkok Post’a “Ağustos ayından itibaren işletme sahibi parayı çekmek için şartlar getirmeye başladı. Ardından, bu ayın başında, site yatırımcılara 84 taksitte geri ödemeye başlayacağını açıkladı – ki bu tamamlanması yedi yıldan fazla sürüyor. ”Anonim kalmayı tercih ettiği bildirilen kaynağın ödemelerin de yapılacağını söyledi. Tayland yasalarına göre yasadışı olan yabancı para birimleri ile bu ödemelerin yapılacağı taahhüt ediliyor.

Dolandırmak ve kara para aklamakla komplo kurmakla suçlanan şüphelilerin, 2018 Kasım’da Bangkok’taki bir mahkemede “suçsuz” olduğunu iddia ettikleri bildirildi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Tayland Kraliyet Gazetesinde yayınlanan 100 bölümlük bir kraliyet kararnamesi, kripto para birimlerini “dijital varlıklar ve dijital belirteçler” olarak tanımladı. Kasım ayında Başbakan Yardımcısı Wissanu Krea-ngam kripto para birimleri hakkında daha fazla düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Krea-ngam, tüketici güvenliğine yönelik gelişen taktik ve tehditlere ayak uydurmak için yeni kurallar getirilmesi gerektiğini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz