Ana sayfa Analiz Top 5 Kriptoya Genel Bakış

Top 5 Kriptoya Genel Bakış

738
0

Bu haftaki odak noktası Bitcoin Cash (BCH) sert çatalı ve savaşan gruplar arasındaki çirkin çekişme oldu. Bu durum, duygulanımda bir düşüşe neden oldu ve pek çoğu bunun 14 Kasım’daki kripto fiyatlarındaki ani düşüşün sebebi olduğuna inanıyor.  Söz konusu düşüş ise oldukça şiddetliydi ve bazı kripto paraları yeni yıldan bu yana en düşük seviyelerine sürükledi.

Bu durum, çoğu dijital para birimindeki teknik görüntünün kötüleşmesinden ve düzeltmek için çok fazla zaman ve çaba harcanması gerektiğinden büyük bir duyarlılık kırıcıdır. Ayrıca bu kargaşa, piyasa değeri açısından en iyi beş kripto para biriminde yeni plasmanlar doğurdu.

Düşüşten sonra, yatırımcılar bunu bir satın alma fırsatı olarak görmeli mi, yoksa uzun pozisyonları başlatmadan önce düşüşün sona ermesini ve bir eğilimin tersine dönmesini beklemeli mi?

XEM

Biz – genellikle – 1 milyar dolar ve üstü piyasa değerine sahip kripto paralara sadık kalıyoruz. Fakat, bu hafta bir istisna yaşandı çünkü top 20 kripto para birimindeki kırmızı denizler arasında, Yeni Ekonomi Hareketi, son yedi günde en az düşüşü yaşamış olduğundan ve yeşilin içine salınan tek şey olduğundan dolayı öne çıkıyor.

Dijital para birimi, Dijital para birimi Japon kripto değişimi Coincheck’in NEM (XEM) işlemine devam etmesiyle bu yıl 26 Ocak’ta yaşanan 534 milyon dolar değerinde NEM’in çalındığı meşhur hack’ten sonra ilk defa destek kazandı. Bu haber 12 ve 13 Kasım’da yaklaşık yüzde 35’lik bir ralliyle sonuçlandı. Peki, grafikler neyi gösteriyor? Başka bir ralli için yer var mı?

Dijital para şu anda, bu yılın en yüksek seviyesini yaşadığı  4 Ocak günündeki 2.14676437’lik seviyesinin yüzde 95’in altında işlem görüyor. Bu büyük düşüş nedeniyle, haftalık grafik analizi yapmak zor olabilir; bu sebeple analiz için günlük tabloyu kullanıyoruz.

Ağustos ayı başından beri, XEM / USD çifti, 0.13125258-  0.081984 dolar aralığında işlem görüyor. Hareketli ortalamalar düz ve RSI sadece negatif bölgeye eğim gerçekleştirdi. Bu durum aralıklı eylemin birkaç gün daha devam edeceği anlamına geliyor.

Eğer ayılar aralığın kırılmasında başarılı olursa, düşüş eğilimi devam edecektir. Böyle bir durumda, düşüş 0.05 dolara kadar uzayabilir. Yukarı tarafta, boğalar bu aralığın üzerinde kaldığında, yeni bir yükseliş başlayacak. Yatırımcılar, satın almadan önce fiyatın 0.13125258 dolar üzerinde kalmasını beklemeliler. İlk hedef ise 0.2 dolara bir ralli olabilir.

XRP

Geçtiğimiz düşüşte, alt koinlerde yeni bir liderimiz var: Ripple (XRP), Ethereum’u (ETH) yerinden etti ve ikinci büyük kripto para biriminin mantosunu piyasa kapitalizasyonuyla ele geçirdi.

Bir Malezya bankası olan CIMB, sınır ötesi bir havale için Ripple ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık ile Ripple, ASEAN bölgesinde, büyük gelen havale ödemelerinden bir pay hedefliyor. Ripple’in CEO’su Brad Garlinghouse, SWIFT’i tahttan indirerek standart uluslararası ödeme işlemcisi olma olasılığının da altını çizdi. Bu haberler piyasa katılımcıları tarafından olumlu olarak görülmüş ve fiyatının zarar görmesi sınırlandırılmıştır. Peki grafikler ne diyor?

 

XRP / USD çifti, zeminden çok fazla vazgeçmedi, ki bu da olumlu bir işaret. Bu durum boğaların, düşüşlere boyun eğmeye istekli olduğunu gösteriyor. Şu anda ise dijital para birimi, küçük yükseliş çizgisini tutuyor. Bu sıranın bir kırılması, fiyatları 0.24508 dolar seviyesinin altına indirebilecek.

Sıra tutarsa, dijital para biriminin en yüksek değeri olan 0,76440 dolara yükselmesi muhtemeldir. Bu direncin kırılması, 1.28372 dolarlık bir model bir hedefi olan yeni yükselişe başlayabilir. Ayrıca, 0.96490 dolardan küçük bir direnç var fakat bunun aşılmasını bekliyoruz.

XLM

Stellar (XLM), EOS’u, piyasa değeri ile en iyi beş kripto para arasında yerinden etti. Bithumb’a ilişkin liste, piyasalar tarafından alkışlandı ve gün içi kayıplarını telafi etmesine yardımcı oldu. Başka bir haberde, messenger uygulama yapımcısı Kik, “Kin” isimli  kripto para birimini geliştirmek için Ethereum’dan Stellar’a geçti.

XLM / USD çifti, bir önceki haftadaki azalan üçgen şeklinden çıktı ki bu da bir boğa işareti olarak betimleniyor. Bununla birlikte geçen haftadaki düşüş, çifti düşüş trendine geri çekti. Boğalar bu desteği koruyor ve geri dönüyorsa, dijital para biriminin 0,305 ABD dolarının üzerine çıkmasını bekliyoruz. Yukarı doğru olan hedefler ise 0,36 dolar ve 0,47 dolar.

Ancak, ayılar fiyatları üçgene geri gönderirse, kritik desteğe  0,84 dolar olarak düşer. Bu seviyenin herhangi bir kırılması olumsuz olacak ve düşüş eğiliminin yeniden başlamasıyla sonuçlanabilecek.

BTC

İki aydan fazladır düşük volatiliteye sahip olan bu aralık, geçtiğimiz hafta aşağı yönlü genişleyerek, Bitcoin’in bu yılın en düşük seviyelerine düşmesine neden oldu. Bunu yaparken, aşağı doğru açılan bir üçgenin altından kırıldı ki bu da boğalara bir işaretti. Ayrıca piyasa değeri, bir yıl içinde en düşük seviye olan 100 milyar dolar seviyesinin altına geriledi. Birkaç analist, düşüş için tetikleyici olarak Bitcoin Cash’deki sert çatala işaret etti. 5.900 dolarlık desteğin kırılmasından sonra, analistlerin sanal para biriminde 1,500 dolar gibi düşük bir hedefi var.

Ancak, Fonstrat Global Advisors’ın kurucularından Tom Lee, hala daha Bitcoin’de 15.000 dolarlık yüksek bir yıl sonu hedefine sahip. Yeni hedef önceki 25.000 dolardan az olmasına rağmen, şu anki fiyattan yaklaşık %167 daha yüksek. Fakat grafikler ne gösteriyor?

BTC / USD çifti kritik destekten 5.900 dolardan ayrıldı ve bunun altında devam ediyor. Fiyat 5.900 doların altındaki haftayı kapatırsa, düşüş, ilk desteğe 5.450 dolara ve bunun da altında 5.000 dolara kadar uzayabilir. Sıkışık aralığın 6,832  – 5,900 dolarlık patlamasının şekildeki hedefi 4,968 dolara geliyor. Bu nedenle, 5.000 dolara yakın güçlü bir destek bekliyoruz.

Eğer alıcılar 5.900-6.075 dolarlık arıza bölgesinin üzerinde fiyatlar taşıyorsa, ayı görünümümüz geçersiz olacaktır. Eğer dijital para birimi bu bölgenin üzerinde kalıyorsa, daha düşük seviyelerde büyük ölçekli satın alma önerisinde bulunacaktır. Boğaların ölçeği 6,832 dolar ise eğilim değişecektir. Böyle bir durumda, mitingin, fiyatları 8,400 dolara ve bunun üzerine 10,000 $’ a çıkarmasını bekliyoruz. Dip balığı avı, özellikle fiyatlar düşük seviyelere yaklaştıkça riskli bir stratejidir ve bundan kaçınılmalıdır.

IOTA

Bu hafta, katliam o kadar kötüydü ki, çift hanelere düşen dijital paralar bile ilk 5 oyuncu olarak nitelendirildi. IOTA Vakfı geçtiğimiz günlerde, Microsoft ve TOTAL’ın eski bir çalışanı olan bir yatırımcı olan Pierre Hoffman’ı işe aldığını duyurdu. Hoffman’ın tecrübesiyle, vakıf, Avrupa pazarlarındaki varlığını güçlendirmeyi beklemektedir. Elektronik devi Bosch ve IOTA, hafta boyunca, Nesnelerin İnterneti (IoT) için bir veri toplama ürünü başlatmak üzere bir ortaklık duyurdu.

Kalan aralığın dört hafta boyunca sınırlandırılmasından sonra, IOT / USD çifti, yeni 52 haftanın en düşük seviyesi olan 0.3501 dolar seviyesine geriledi. Ancak daha düşük seviyeler, bazı alımları gördü ve desteğin üzerindeki fiyatları 0.4037 dolar seviyesine indirdi. Boğalar bu desteği koruyorsa, dijital para birimi 0,50 dolara ve bunun da üzerinde 0,61 dolara kadar çıkmaya çalışabilir. Herhangi yeni bir pozisyonun, sadece bir trendin tersine çevrilmesinden sonra alınması gerektiğine inanıyoruz.

Aşağı yönde, eğer ayılar fiyatların 0.3501 doların altındaki düşük seviyelerini batırırsa, muhtemelen 0.32 dolara düşme olasılığı yüksek olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz