Ana sayfa Haber Diğer Venezula Petrol için Kripto Para Kabul Edecek

Venezula Petrol için Kripto Para Kabul Edecek

142
0

Venezüella hükümeti petrol destekli devlet kripto-para birimi Petro için kripto-para ile ödeme seçeneği yaratmayı planladığını açıkladı. Bu girişim, hükümetin petros karşılığında petrol satmasına ve aynı zamanda ABD tarafından uygulanan yaptırımları atlamasına izin verecek. Kripto para ile ham petrol satışı ve alımı Mart 2019’da başlayacak.

Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, Perşembe günü yaptığı açıklamada, tedbirin amacının, ABD dolarına olan bağımlılığı azaltarak, müttefik ülkelerden gelen kripto para birimleri aracılığıyla yeni ödeme şekillerini benimseme dahil olmak üzere, uluslararası pazarın çeşitlendirilmesi olduğunu söyledi.

“2019’da Petro için ham petrol satmayı planlanıyor ve bu şekilde ülkemizi Washington’un kullandığı bir para biriminden kurtarmaya devam ediyoruz.”

Ayrıca, tedbirin ulusal gelir ve dış ticareti bir döviz sepeti ve ABD ticaret yaptırımlarının etkilerini dengelemeyi amaçlayan altı yıllık bir plan ile artacağını belirtti. Venezüella, ABD’li yaptırımları atlatmak için yasal bir boşluk olarak kripto para birimleri arayan tek ülke değil, İranlı yetkililer bu amaç için dijital para birimleri kullanmaya olan ilgilerini açıkça belirtiyorlar.

Maduro sözlerine şöyle devam etti:

“Doların bir döviz kuru olarak girdiği ama bir politik mekanizma olarak kullanılmadığı dengeli, adil ve çeşitli bir parasal sistemi teşvik etmek gerekir.”

Maduro, geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi ve Venezuelalı hidrokarbon kaynaklarının ticarileştirilmesi ve bunun yanı sıra Venezüella ekonomisinin çöküşüne katkıda bulunan petrol fiyatlarındaki düşüşle mücadeleye yönelik yeni önerileri tartıştı.

“Rusya petrol ve türevlerini yuan’da alıyor ve satıyor. Ürettiğimiz petrolü Petro ile satmaya devam edeceğiz” diyen Maduro, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) verdiği desteği, Venezuela ile birlikte seslendirdi. Ayrıca Maduro, Petrol fiyatını büyük ölçüde etkileyen organizasyonun yaklaşmakta olan 175. toplantısına başkanlık ediyor. ”

 

Petro, Ekim 2018’de satışa sunuldu ve hükümet, Venezüella Yüksek Mahkemesi’yle ortak kullanıma girmeye başladı ve kısa bir süre önce, işyerinde yaralanmalara ilişkin bir çözümün devlet kripto parası ile ödenmesini emretti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz