Ana sayfa Haber Visa, Ripple’a Ortak Oldu

Visa, Ripple’a Ortak Oldu

195
0

Amerikan ödeme hizmetleri devi Visa Inc., sınır ötesi işlemler için bir ödeme ağı olan Ripple ortağı Earthport Plc’i satın aldı.

1997 yılında kurulan Londra merkezli Earthport, bankalara ve finans kuruluşlarına sınır ötesi ödeme hizmeti sunan bir finansal hizmetler şirketidir. Earthport, ortaklığın Ripple protokolünü uluslararası işlemleri geliştirmek için firmanın mevcut ödeme ağına entegre etmeyi amaçladığı teknoloji şirketi Ripple’nin ortağıdır.

Reuters’e göre, satın alma işlemi hisseleri Pazartesi günkü 7,45 kuruş fiyatını dört katına çıkaran 7,20 kuruş fiyatı aşan, 198 milyon £ (251 milyon $) veya her bir Earthport hisse başına 30 pence (0,38 $) karşılığında gerçekleştirecek.

Earthport’un Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın ikincil pazarında yer alan hisselerinin, bu yıl artan zarar ve giderlerin ardından yüzde 28’den fazla düştüğü bildirildi. Bu raporda, şirketin stratejisindeki “temel” değişiklikleri dikkate aldığı bildirildi.

Finans ve iş dünyası haberleri Finextra’ya göre, Earthport 2016’da bankaları Ripple’ın dağıtılmış muhasebe protokolüne bağlamak için tasarlanan tek bir uygulama programlama arayüzü (API) başlattı. Gelişmenin, bankaların bütçe, teknoloji ve uyumluluk kısıtlamalarının üstesinden gelmesini sağlamak için yapıldığı bildiriliyor.

Ekim ayında Visa’nın 2019 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmek üzere sınır ötesi ödemeler için blok zinciri temelli dijital kimlik sistemi “Visa B2B Connect” i okuduğu duyurulmuştu. Sistemin, banka bilgileri ve hesap numaraları gibi hassas iş verilerini belirttiği bildirildi. – Onlara platformdaki işlemlerde kullanılacak benzersiz bir şifreleme tanıtıcısı verilmesi sağlandı.

Visa, haziran ayında, kart ödemelerinin İngiltere ve Avrupa’da kesintiler yaşadığını, Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi ise sorunun yalnızca Visa kartı ödemeleriyle izole edildiğini söyledi. Sebebini isimlendirmeden, Visa, “nedeni araştırıp durumu çözmek için mümkün olan en hızlı şekilde çalıştıklarını” tweetledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz