Ana sayfa Haber Bitcoin Wall Street Journal: Bitcoin, Altınla iyi bir İlişkide

Wall Street Journal: Bitcoin, Altınla iyi bir İlişkide

217
0

28 Aralık’ta yayınlanan bir Wall Street Journal (WSJ) makalesi, Bitcoin’in (BTC) geleneksel varlık piyasalarıyla ilişkisinin son günlerde yüksek olduğunu öne sürüyor.

Araştırma firması Excalibur Pro Inc.’den gelen verilerden bahseden WSJ, en büyük kripto para biriminin son beş gün içinde altınla 0.84 korelasyonda işlem yaptığını, burada -1’in tam inversiyonu ve +1 mükemmel korelasyonu gösterdiğini belirtti. Ayrıca, Bitcoin, Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi piyasasında oynaklık için bir gösterge niteliğindeki endeks olan Chicago Opsiyon Borsası Volatility endeksi (VIX) ile 0,77 korelasyon göstermiştir.

WSJ, geleneksel pazarlar ile makalenin asi ilk kripto para birimini, “beklenmedik bir kader dönüşümü” olarak nitelendirdiği şey arasındaki güçlü korelasyonu çerçevelemekle birlikte, aynı zamanda, desenin neden oluştuğuna dair birkaç açıklama da sunmaktadır.

Birincisi, WSJ ile birlikte Grayscale Investments’in borsada işlem gören fonun (ETF) Bitcoin Yatırım Ortaklığı’nın (ETF) büyümesini öne sürdüğü, kurumsal paranın kripto alanına girdiği bildirildi.

Makaleye göre, güven ilk yılında (2013) yönetim altındaki varlıklarda (AUM) 51 milyon dolar gördü. 2017’nin sonunda, kripto piyasasının boğa koşusunun ortasında, AUM yaklaşık 3,5 milyar dolara yükseldi. Son zamanlarda – sözde “kripto kışı” nedeniyle – güven bildirildiği üzere AUM yaklaşık 900 milyon dolar seviyesinde.

Önerilen bir diğer faktör risk sermayesi (VC) yatırımıdır. WSJ, 2013 yılında Bitcoin ve blok zinciri sektöründeki VC yatırımının yaklaşık 96 milyon dolar olduğunu bildirirken, bunun 2016 yılında 500 milyon dolara, 2017’nin sonuna kadar da tüm zamanların VC kripto yatırımında 2 milyar dolara ulaştığını bildirdi. 2018 için yeni veri yok.

Bildirildiği gibi, kripto alanı çok çeşitli dönüşümlere uğramaya devam ediyor; Ufukta yaşanan büyük gelişmeler arasında, Bakt Bitcoin vadeli işlemlerinin Intercontinental Exchange’in borsa işleminin başlatılması, yatırım devi Fidelity’nin dijital varlık işinin piyasaya sunulması ve Yale, Harvard ve Stanford Universitesi gibi yatırımcıların akını devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz