Ana sayfa İnceleme Kısaca, Ripple Nedir?

Kısaca, Ripple Nedir?

775
0

2012 yılında kullanıcılarına merhaba diyen Ripple, 2017’de en çok kazandıran kripto para olarak gündemimize yerleşti. 2017 yılını %36018 artış ile kapattıktan sonra yatırımcıların dikkatini ciddi oranda çekmeyi başardı. 2018 yılına başlarken Bitcoin (1.) ve Ethereum’un (2.) ardından Ripple market değeri sıralamasında en büyük 3. kripto para birimi olmuştur.

Peki nedir bu Ripple ve ne işe yarar?

Bitcoin ve Ethereum‘dan farklı olarak Ripple; “merkezi” bir sistem tarafından kontrol edilmektedir ve madenciliği (mining) yapılamamaktadır.

Eş zamanlı küresel bir ödeme ağı olmak amacıyla yola çıkan Ripple, odak noktası olarak bankalar ve müşteriler arasındaki ödeme trafiğini kolaylaştırmaktır.

Bitcoin’in değerinin artması ile birlikte transferler için ödenen ücretlerin yüksek olması ve transferlerin gönderim süresinin uzun olması, Bitcoin kullanıcılarının şikayetçi oldukları başlıca konulardır.

Bu sorunlara çözüm olarak geliştirilen Ripple, ağına dahil olan bankalar arasındaki transferi 5-10 sn. gibi bir süre ve yaklaşık $0.00010 gibi düşük bir işlem ücretiyle gerçekleştiriyor. Bu süre Bitcoin’de 1 saat ila 4 günü bulabiliyor. Ayrıca transfer yapmak için ödenen işlem başı ücretler(~$3,5) Ripple’ın neredeyse 3000 katı.

Ayrıca Bitcoin ve Ethereum’un aksine Ripple ağında parayı gönderen ve alan kişiler an be an takip edilebiliyor.

Ripple, 2017 sonuna gelindiğinde ağına uluslararası çapta önemli bankaları dahil etti. Şu anda Dünya’nın en büyük 502 bankasından 15’i Ripple’ı çoktan kabul etmeye başlamış durumda. Ülkemizde ise Akbank, Ripple ağına dahil olan ilk Türk bankası olma özelliğini taşıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen bu alana isminizi giriniz